Instalacja aplikacji jako usługi w spring-boot

Posted on Posted in Maven, Spring

Instalacja aplikacji jako usługi

Instalacja aplikacji jako usługi to bardzo częste zadanie przy tworzeniu różnych serwisów, api czy po prostu aplikacji web. Spring boot umożliwia prosty sposób instalacji aplikacji jako usługi systemowej, wystarczy do tego jeden wpis w konfiguracji i link symboliczny.

Konfiguracja aplikacji

Konfiguracja aplikacji polega jedynie na prostej modyfikacji pliku pom.

Kluczową wartością jest tutaj dodanie „executable” w sekcji „configuration”, dzięki temu utworzony jar będzie plikiem wykonywalnym. Dokładniej do pliku dodawany jest skrypt w taki sposób że przy próbie uruchomienia pliku jar wykonywany jest skrypt w nim zawarty.

Uruchamianie

Do zarejestrowania aplikacji jako usługi wymagane są dwie rzeczy.

  1. Utworzenie linku symbolicznego w katalogu /etc/init.d/
  2. W przypadku systemu debian wywołanie:

Skrypt sprawdza skąd uruchamiana jest aplikacja i w przypadku uruchamiania z katalogu /etc/init.d/ obsługuje polecenia „start”, „stop”, „restart”, „status”. Dzięki tym dwóm prostym krokom mamy już zarejestrowany serwis.

Konfiguracja maszyny wirtualnej oraz aplikacji

W celu dodania parametrów do maszyny wirtualnej lub aplikacji musimy utworzyć plik konfiguracyjny który powinien nazywać się tak samo jak plik z aplikacją z rozszerzeniem „conf” np. jeśli aplikacja jest w pliku „test.jar”, plik konfiguracyjny musi nazywać się „test.conf”

Utworzony plik zawiera listę zmiennych które wykorzystywane są przez skrypt uruchamiający aplikację. W zmiennej „JAVA_OPTS” podajemy parametry przekazywane do maszyny wirtualnej, a „RUN_ARGS” parametry dla aplikacji.

Dodatkowo możemy skonfigurować w ten sposób nazwę pliku z logami aplikacji, jego położenie i kilka innych parametrów które opisane są szczegółowo w dokumentacji: http://docs.spring.io/spring-boot/docs/current/reference/html/deployment-install.html

Mam nadzieję że po przeczytaniu tego artykułu instalacja aplikacji jako usługi zajmie każdemu kilka minut razem z konfiguracją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *