Banana Pi – robimy wersję mobilną

Posted on Posted in Elektronika

Co będzie nam potrzebne

Tak na prawdę potrzebujemy akumulator około 3.7V typu Li-Po lub Li-Ion (np ze starego telefonu) przewody i lutownicę, oczywiście warto by było dodać jakieś złącza ale niezbędne są tylko opisane elementy.

Modyfikacje

Jedyne co trzeba zrobić to przylutować złącze lub przewody do punktów za złączem usb oznaczonym jako dc-in (zaznaczone na zdjęciu poniżej na czerwono i niebiesko) i podłączyć akumulator.

banana-bat

Należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej unikać lutowania przewodów do  styków akumulatora, przegrzanie ogniwa grozi samozapłonem a nawet wybuchem!

Oprogramowanie

Jeśli korzystamy z systemu bananian i akumulatora 3.7V (np z telefonu) to tak naprawdę nie musimy robić już nic, po podłączeniu zasilania usb akumulator jest ładowany do 4.2V.

Prostym poleceniem „cat /sys/class/power_supply/battery/uevent” możemy zobaczyć komplet informacji na temat baterii, stanu ładowania/rozładowywania, napięcia itp. w katalogu „/sys/class/power_supply/battery/” znajdziemy również „pliki” odpowiadające poszczególnym wartościom.

 Podsumowanie

Dzięki temu że banana pi posiada pmu (AXP209) zasilenie płytki z akumulatora jest banalnie proste, układ dba za nas o prawidłowe ładowanie akumulatora oraz udostępnia informacje o jego stanie.

2 thoughts on “Banana Pi – robimy wersję mobilną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *